Kontaktujte nás!

777 103 749

Kapitánské průkazy

Plavby na lodích všeho druhu se staly díky využívání nejmodernější navigační a komunikační techniky bezpečnou a dosáhly obrovského rozšíření. Mnoho firem vyrábí sériově moderní trupy a stavba sportovních plachetnic se stala bouřlivě se rozvíjejícím druhem průmyslu. Jachting je nejenom sportem, ale i životním stylem, kdy najdete po celém světě tisíce lodí a posádek, které tráví dlouhé měsíce a roky na moři.

V současné době se neustále zvyšuje počet těch lidí, kteří si již nekupují vlastní jachty, naopak raději sáhnout po vypůjčení lodě na určitou dobu. V této souvislosti bývá často vyžadována od majitele lodě kontrola kapitánských průkazů jako důkazu o schopnosti kapitána úspěšně kormidlovat vypůjčenou loď. Kapitánských průkazů existuje ovšem celá řada a vyznat se v nich není vůbec jednoduché, obecně ovšem lze říci, že pro motorové jachty a malé rekreační plachetnice platí stejný typ průkazů.

 

Typy průkazů

 

a) český (průkaz vydávaný MDČR)


Rozsahy oprávnění:

1. velitel námořní jachty pobřežní plavby “C“
- opravňuje k vedení námořní jachty do 12m délky a do vzdálenosti 10 NM od pobřežní linie, pokud síla větru nepřesáhne 4 stupně Beaufortovy stupnice. Je to nejrozšířenější český průkaz využívaný k pronájmu lodí v zahraničí.

2. velitel námořní jachty mořské plavby “B“
- opravňuje k vedení námořní jachty do 24m délky a do vzdálenosti 200 NM od pobřežní linie

3. velitel námořní jachty oceánské plavby “A“
- opravňuje k vedení jachty do 24 m délky bez omezení vzdálenosti

Držitel toho průkazu není oprávněn k vedení rekreační jachty. ( lodě určené pro charter nejsou rekreační jachty )Na průkazy vydávané MDČR

Teoretická část – písemnou a ústní formou před komisí
Praktická část – na moři před komisařem

Teoretická zkouška se skládá ze 6 předmětů

Navigace - navigační příklad, + ústní zkouška
Meteorologie - ústní zkouška
Plavební nauka - ústní zkouška
Základy poskytování první pomoci - ústní zkouška ( může být i písemná)
Plavební právo a předpisy - ústní zkouška
Základy angličtiny - ústní zkouška

Více informací naleznete zdeb) chorvatský

 

Poměrně oblíbeným způsobem získání průkazu v poslední době, je možnost stát se majitelem chorvatského průkazu. Pokud ovšem tyto průkazy srovnáme s českými, lze říci, že jejich získání je sice neporovnatelně jednodušší ovšem kvalita absolventů bývá více než sporná. Zkouška na chorvatském kapitanátu netrvá více než 15 i to vypovídá o jisté kvalitě a připravenosti uchazečů pro následnou plavbu. V této souvislosti se také na trhu objevuje možnost získání průkazu pouze jeho nákupem a následným doručením až domů. Prakticky i v případě zkoušky průkaz dostane každý, kdo zaplatí příslušný poplatek 120 EUR. Oficiálně platí průkazy od roku 2005 jen na lodě registrované v chorvatském námořním rejstříku a plující ve vnitřních mořských vodách a teritoriálních vodách Chorvatské republiky a obsahují i povolení k ovládání radiové stanice v rámci Chorvatska. Průkazy jsou ovšem uznávané i ostatními přímořskými státy.

Zde nabízíme pár odkazů souvisejících se získáním kapitánských průkazů různých typů:

Jachtařská akademie SEAWOLF
Navy centrum
Yacht service
Jánský yacht
Námořní akademie České republiky s.r.o.